fbpx

Nie radzę sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Czy leki mi pomogą?

with Brak komentarzy

 

zanim weźmiesz leki

Nie radzisz sobie ze stresem i negatywnymi emocjami?
Kilkanaście dni temu zakończył się Twój urlop, a Ty już całkowicie o nim zapomniałeś/aś, gdyż wpadłeś/aś w wir obowiązków zawodowych, rodzinnych czy szkolnych.

Powrót do pracy w nowym roku to często skok na głęboką wodę.
Pytanie – czy umiemy pływać?
Czy jesteśmy przygotowani na maraton pływacki?
Czy potrzebujemy koła ratunkowego?
Czy robimy wszystko, aby do tej wody nie skoczyć?
Kiedy nie radzimy sobie ze stresem czy negatywnymi emocjami, a nie mamy czasu na medytację czy spacer, często pierwszym rozwiązaniem jakie przychodzi nam do głowy są leki.

Leki psychotropowe. Mogą to być:

  • leki uspokajające,
  • leki nasenne,
  • ansjolityki,
  • leki antydepresyjne.

Leki, które pomagają nam się podnieść z łóżka, które sprawiają, że przestajemy płakać, które dają nam energię do jakiegokolwiek działania.

Czy leki psychotropowe rozwiążą nasze problemy natury psychicznej? Oczywiście, że nie całkowicie.
Mogą pomóc nam obniżyć napięcie na ciele, zmniejszyć lęk i ilość natrętnych myśli, ale w perspektywie czasu ważna jest także zmiana nastawienia i sposobu reagowania na czynniki stresogenne.

Dlatego warto zastanowić się od czego zacząć? Być może praca z psychoterapeutą (nurt krótkoterminowy strategiczny) może w krótkim czasie przynieść ulgę i pozwolić zrozumieć mechanizmy, w których się znaleźliśmy?
Obejrzyj poniższe video, które dla Ciebie przygotowałam mówiące, jak etycznie podejść do leków i psychoterapii.

 

 

Jeśli natomiast przeżywasz chwilowe załamanie, jeśli wiesz, że ten stres w pracy niedługo się skończy – być może warto w pierwszej kolejności nauczyć się radzić sobie z emocjami, takimi jak złość, lęk, smutek czy przyjemność.

Jeśli radzisz sobie ze swoimi emocjami, to poradzisz sobie z emocjami innych.

Jeśli radzisz sobie ze swoimi emocjami, to lepiej przeżywasz stres w pracy czy w domu.
Jeśli radzisz sobie ze swoimi emocjami, jeśli rozumiesz siebie lepiej, tym masz większą świadomość tego, kiedy leki psychotropowe rzeczywiście są Ci potrzebne, a kiedy nie warto ich brać.

Kiedy zaczniesz brać leki przez 3-6 miesięcy, to potem musisz z nich zejść w umiejętny sposób (i pod kontrolą lekarza), a niestety mam wrażenie widząc moich pacjentów, iż robią to wszystko na własną rękę.

Dlatego zacznij od prewencji – zacznij dbać o siebie, o swoje zdrowie psychiczne poprzez zdrowe nawyki radzenia sobie z emocjami, które dadzą Ci siłę, poczujesz się pewniejsza siebie i odbudujesz zaufanie do samej siebie/samego siebie.
Taki jest główny cel mojego pierwszego kursu online na temat emocji, który już 22. stycznia 2022 roku będzie miał premierę.
Bądź ze mną na konferencji i zaproś znajomych. Porozmawiamy o ważnych dla nas tematach.

ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIS

Zostaw Komentarz