fbpx

Rozpoznaj objawy depresji i uzyskaj odpowiednią pomoc

Rozpoznaj objawy depresji i uzyskaj odpowiednią pomoc

Depresja może przydarzyć się każdemu

Możesz postrzegać to zdanie jako przestrogę. Nie jesteś nietykalny. Nie jesteś nietykalna.
Nie jesteś w 100% odporny na depresję, ale możesz wzmocnić swoją odporność psychiczną, aby ta choroba Cię nie dopadła. Na depresję choruje coraz większa część społeczeństwa. 

W jak głębokim dołku siedzisz? Oceń swoją sytuację.

1. Wpadasz w małe dołki, potykasz się o nie, upadasz, ale zaraz się podnosisz i idziesz dalej.

Dołek rozumiany jest jako problem, wyzwanie, z którym musisz/chcesz się zmierzyć. Jeśli dołki są małe i niezbyt głębokie, a Ty masz dużo siły i motywacji, to wydostanie się z nich jest dość szybkie i bezbolesne.
To pierwszy rodzaj sytuacji, który może przydarzyć się każdemu.

2.  Kolejny raz wpadasz w dołek, którego nie zauważyłaś. Wpadasz w zły nastrój, trwa to kilka dni do 2 tygodni, ale wiesz, co robić, aby samodzielnie się z niego wydostać. 

Posiedzisz sobie w dołku, popłaczesz, zastanowisz się nad tym, jak się w nim znalazłeś. Odpoczniesz, powoli wydostaniesz się z niego i pójdziesz dalej.
 Jeśli wiesz, gdzie znajdują się te dołki, to wiesz także,  jak ich unikać. To pozwala przewidzieć przyszłość

3. Kolejny raz wpadasz w głębszy dołek, ale jakimś “magicznym cudem” udaje Ci się z niego wydostać. Przestraszyłaś się, że to już koniec, ale na szczęście nie tym razem.
Po jakimś czasie pojawia się kolejny dołek i miałeś nadzieję, że znowu Ci się uda. Okazuje się, że dotychczasowe sposoby radzenia sobie z gorszym nastrojem, chronicznym zmęczeniem i bezsennością nie działają. Siedzisz w dołku, próbujesz starych rozwiązań, ale zamiast wychodzić z dołka, jeszcze bardziej się w nim zapadasz. Masz wrażenie, że rozwiązanie się od Ciebie oddala, robi Ci się zimno i samotnie, a światełko dające nadzieję, że sytuacja się zmieni coraz słabiej się tli. Kogo warto poprosić o pomoc? Warto zgłosić się do psychoterapeuty i psychiatry, warto szczerze porozmawiać z bliskimi. Nie warto czekać!

4. Siedzisz w dołku od dłuższego czasu (ponad 2 tygodnie wg klasyfikacji zaburzeń ICD 11).
Masz coraz mniej energii i siły, aby walczyć i wydostać się z tej ciemnej dziury. Z każdym dniem nie chce Ci się już prosić o pomoc (krzykiem o pomoc może być odmawianie wyjścia ze znajomymi, nie odpisywanie na smsy i nie odzywania się, samookaleczanie się, itp.). I tak masz wrażenie, że nikt Cię nie usłyszy. Z każdym dniem coraz bardziej tracisz wiarę w to, że sytuacja się zmieni. Wszystko, co do tej pory robiłeś traci powoli sens, rozmazuje się.
Budzisz się rano i “patrzysz w górę” marząc tylko o tym, aby ten dzień już się skończył i abyś mógła wrócić do łóżka. Nie chce Ci się już starać, wszystko traci sens. Poddajesz się i czekasz. Tylko na co? Jak najszybciej zgłoś się do psychoterapeuty i psychiatry, aby zacząć leczenie.

W jak głębokim dołku siedzisz? Od jakiego czasu?
Wierzysz, że możesz się z niego wydostać?

Jeśli nadal wierzysz, że możesz wyjść z tego okropnego stanu beznadziei, bezsensu i niemocy, zgłoś się do dobrego i sprawdzonego specjalisty- psychologa -psychoterapeuty, który pomoże Ci zrozumieć, dlaczego wpadłeś w ten dół i jak się z niego wydostać.

Jeśli już nie wierzysz, że możesz się z niego wydostać, jeśli straciłeś wiarę i wydaje Ci się, że Twoje życie nie ma sensu, to konieczna jest tu pomoc najbliższych, którzy powinni wspólnie z Tobą zdecydować i razem z Tobą pójść do psychiatry, abyś wziął leki, które pomogą Ci podnieść cię z kolan w pierwszym okresie.

Leki psychotropowe raczej nie rozwiążą wszystkich twoich problemów, ani nie wyciągną Cię jak dźwig z tej czarnej dziury, ale dadzą Ci energię i wiarę w to, że możliwe jest wyjście na prostą. Leki często dają nadzieję, że jest światełko w tunelu i pozwalają się tak bardzo nie martwić obecną sytuacją.

Biorąc odpowiednio dobrane leki, konieczna jest regularna psychoterapia, aż do momentu, w którym dana osoba jest w stanie normalnie funkcjonować. Wtedy dopiero warto powoli i pod kontrolą psychiatry schodzić z leków, nie wcześniej!


Warto wykonać test na depresję, aby zrozumieć swoją aktualną sytuację, i zdecydować, jakie kroki podjąć.

Wykonaj darmowy test na depresję.
Skala Depresji A. Beck’a.

Wypełnienie testu nie wystarczy. Jeśli masz poczucie, że nie dajesz rady, to nie czekaj.
Tutaj k
onieczne jest działanie.

 

Zgłoś się/zadzwoń do następujących placówek w Twojej okolicy:

 

    • PZP – Poradnie Zdrowia Psychicznego
    • Ośrodki Interwencji Kryzysowej
    • Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne (dla dzieci i młodzieży)
    • Szpitale psychiatryczne

Pomoc jest bezpłatna.

 

Zgłoś się do dobrego specjalisty w Twojej okolicy i porozmawiaj o Twojej sytuacji. Wspólnie wypracujecie rozwiązania.

 

Poproś o pomoc najbliższych, osoby, którym możesz zaufać i razem umówcie się na wizytę u psychiatry i psychoterapeuty.
Zadzwoń na darmową infolinię – Całodobowa Linia Wsparcia – 800 70 2222

Antydepresyjny Telefon Zaufania (22) 484 88 01

„Antydepresyjny Telefon Zaufania” prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod numerem (22) 484 88 01. Dni i godziny na przestrzeni lat się zmieniały, dlatego najlepiej sprawdzić szczegóły na stronie: http://stopdepresji.pl/

            Znajdź w sobie nadzieję, aby o siebie zadbać.
   Znajdź w sobie odwagę, aby każdy poranek był radosny.

Zostaw Komentarz