Czy Tobie też się kiedyś zdarzyło być na siebie złą za to, że:
- jeszcze nie możesz zapomnieć o swoim byłym facecie, a tyle koleżanek już dawno zamknęło ten rozdział.
- znowu krzyczysz na dzieci i masz mało do nich cierpliwości, a tyle razy sobie obiecywałaś.
- nie możesz przestać płakać i być smutna, mimo, iż nie masz powodu do smutku. Wmawiasz sobie, że powinnaś doceniać to, co masz, ale jakoś Ci nie wychodzi!
- nie możesz przestać grać w gry po nocach albo oglądać seriali, choć wiesz, że to rujnuje Twój dzień i wpływają negatywnie na Twój związek.
- znowu nie możesz utrzymać diety i każdy wieczór kończy się napadowym jedzeniem ciastek czy chipsów, które są pochowane głęboko w szafkach.
Jeśli chociaż jedna z powyższych myśli, chociaż raz prześlizgnęła się po Twojej głowie, to posłuchaj dalej.
Błędy w radzeniu sobie z emocjami wynikają z błędów w myśleniu o nich. Poznajmy te 15 błędów w myśleniu o emocjach, co wpływa na to, jak sobie z nimi radzimy.
Sprawdź, czy któreś z przytoczonych przekonań jest Ci bliskie.
Ocen je na skali od 0 do 10.
0 – ta myśl mnie nie dotyczy. Ja tak nie myślę. 10 – absolutnie się z nią zgadzam. Ja właśnie myślę w ten sposób.
Zaczynamy! Poznajmy te 15 błędnych przekonań:
- Traktuję wszystkie emocje w ten sam sposób. Wrzucam wszystkie emocje do tego samego worka, czyli np. lęk, smutek czy złość. Czasami nie potrafię rozróżnić co czuję i wszystkie emocje się zlewają, więc postanawiam je tłumić, nie okazywać, bo wtedy miną.
- Istnieją emocje dobre i złe. Te dobre należy akceptować, te złe, jak złość, smutek czy lęk – należy eliminować.
- Istnieją emocje pozytywne i negatywne. Pozytywne emocje trzeba utrzymać jak najdłużej. Te negatywne trzeba wyeliminować ze swojego życia. Nie są one do niczego potrzebne. Jeśli jest to dla mnie trudne, to znaczy, że negatywne emocje zaczną na mnie źle wpływać.
- Każdy przeżywa emocje w ten sam sposób. Np. Żałoba po rozstaniu nie może trwać więcej niż 6 miesięcy – tak mówią moje przyjaciółki, które to już kiedyś przeszły. Jeśli jest mi jeszcze smutno i czuję się samotnie po rozstaniu z chłopakiem, a minęło ponad 6 miesięcy, to coś jest ze mną nie tak. Nie radzę sobie z emocjami.
- Okazywanie negatywnych emocji prowadzi do utraty kontroli. Negatywne emocje mogą być na tyle silne, iż można stracić nad nimi kontrolę i zrobić coś głupiego sobie, albo innym.
- Tylko słabeusze nie potrafią kontrolować emocji. Osoby słabe emocjonalnie nie potrafią zapanować nad emocjami i zdecydować, aby ich po prostu nie okazywać. Nie mają silnej woli, aby nad nimi zapanować.
- Kontrolować emocje to znaczy ich nie okazywać. Kontroluję emocje w momencie, w którym decyduję, co czuję. To jest możliwe do zrobienia.
- Emocje często są przeszkodą w realizacji celu i osiąganiu sukcesów w życiu. Dlatego warto je zwalczać, aby nam nie utrudniały życia.
- Osoba silna emocjonalnie nie okazuje emocji: nie płacze, nie wzrusza się, nie podnosi głosu. Ma emocje zawsze na wodzy.
- Osoba wrażliwa emocjonalnie to osoba słaba psychicznie, która nic w życiu nie osiągnie. Większość widząc jej słabość, będzie ją wykorzystywać i nią manipulować.
- Osobę, która okazuje emocje łatwiej manipulować. Inni widzą jej słabości i wykorzystują je przeciwko niej. Dlatego warto ukrywać prawdziwe emocje i pokazywać maskę.
- Lęk odczuwają mięczaki. Osoba, która się boi bez powodu jest mięczakiem, tchórzem.
- Matka, która się złości na swoje dzieci jest niewystarczająco dobrą, jest złą matką. Matka powinna być wzorem dla swoich dzieci i pokazać im, jak unikać złych emocji, jak być zawsze szczęśliwym.
- Smutnych osób należy unikać, bo mogą Cię zarazić smutkiem, a wtedy depresja i ciebie dopadnie.
- W życiu możesz osiągnąć sukces tylko dzięki ekstremalnym, silnym emocjom. To one motywują Cię do działania i pozwalają poczuć, że żyjesz.
Te 15 błędnych przekonań możesz znaleźć na moim blogu, FB bądź IG. Spisywałam je w ostatnich miesiącach, bazując na mojej ponad 10-letniej pracy klinicznej. Każde powyższe przekonanie prowadzi do konkretnej reakcji, która jeszcze bardziej wzmacnia to przekonanie. Jeśli uważam to za prawdę, to zachowuję się zgodnie z nią. I nawet jeśli się męczę i kontrola, tłumienie emocji mi nie wychodzi, to jeszcze bardziej siebie piętnuję za to, że mi nie wychodzi.
„Jaka ty jesteś słaba, że tak się rozpłakałaś po zebraniu”,
„Jak mogłaś tak nakrzyczeć na swoje dziecko, co z Ciebie za matka!”
„Smutno Ci. Ile to już poranków, kiedy nie możesz wstać z łóżka?! Weź się w garść i przestań się nad sobą użalać.”
Teraz weź do ręki kartę pracy, którą dostałaś mailem i wypełnij ją. Oblicz, ile punktów uzyskałaś.
Określając te 15 zdań, mogłaś uzyskać max. 150 punktów. Jeśli jesteś poniżej 60-75, to super. To oznacza, że radzisz sobie nieźle, a twoje nastawienie do emocji pomaga Ci je regulować.
Jeśli jednak masz powyżej 75-100 punktów, to warto zrewidować Twoje przekonania na temat emocji, gdyż to one wpływają na Twoje zachowanie.
Jak wiemy – błędne sposoby myślenia o emocjach, takich jak lęk, złość, smutek czy przyjemność – powodują, że źle sobie z nimi radzimy. W ten sposób tworzy się błędne koło z którego często trudno wyjść.
Jeśli masz jeszcze inne przekonania na temat emocji, to dopisz je w tabelce w karcie pracy, a także podziel się nimi tutaj w komentarzach.
Zastanów się dokąd prowadzą Cię Twoje przekonania. Czy rzeczywiście twoje umiejętności radzenia sobie z emocjami, sprawiają, że jesteś zadowoloną z siebie i silną psychicznie osobą?
Ja nazywam się Agata RV i jako psychoterapeutka strategiczna od 2010 roku pomagam dzieciom, młodzieży i dorosłym wyleczyć się z lęków, ataków paniki, obsesji, natręctw czy depresji.
Temat emocji jest mi dobrze znany, gdyż codziennie rozmawiam o nich z moimi pacjentami i razem uczymy się je rozpoznawać, nazywać czy wyrażać.
Pamiętaj, że błędne przekonania prowadzą bezpośrednio do błędnych rozwiązań.
Już wkrótce dostępne będzie drugie video, w którym będę mówić o błędach w radzeniu sobie z emocjami. Kolejne video wiąże się bezpośrednio z tym, które właśnie obejrzałaś.
A tymczasem przypominam o możliwości zapisania się na darmową konferencję która odbędzie się w sobotę 22.01.2022 o godz. 11.00. Będę mówiła o Algorytmach Emocji i o tym, jak możemy odzyskać kontrolę nad emocjami i własnym życiem. Oprócz praktycznych wskazówek, zaprezentuję Ci mój pierwszy kurs online na temat emocji, który od tego dnia będzie można zakupić.
Do zobaczenia!
Zostaw Komentarz